Respirátor FFP3 a roušky proti koronaviru

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Respirátor FFP3

Když pomineme extrémní opatření, kterými je zavření se v podzemním bunkru nebo o něco méně extrémní opatření, kterým je nošení celo obličejové masky, tak je respirátor tím nejlepším možným řešením. Důležité ale je, rozlišit třídy respirátorů, které ovlivňují jejich účinnost proti jednotlivým způsobům nebezpečí. Viry a bakterie jsou velmi drobné, takže proti nim je účinný pouze respirátor s nejvyšší třídou ochrany, kterým je respirátor FFP3. Na roušky proti koronaviru zapomeňte. Roušky jsou pro nemocné. Pro zdravé jsou respirátory.

Skladová dostupnost je bohužel u respirátorů velmi bídná. Vzhledem k extrémní potřebě tohoto zboží jsou prakticky kompletně vyprodané. Navíc vláda přišla s nařízením, že musejí být přednostně dodávány pro zdravotnická zařízení a další složky (policie, hasiči, armáda), kteří je potřebují pro výkon své služby. Respirátor FFP3 tak skladem najdete jen velmi vzácně. Rozhodně se ale vyplatí hledat, protože různé zásilky mohou dorazit. Vždy jde ale jen o malé množství, takže e-shopy nepotřebují dělat jakýkoli marketing nebo propagaci a roušky či respirátory FFP3 jsou vždy během několika minut nebo hodin vyprodané. Pokud ale budete pravidelně sledovat skladovou dostupnost na několika e-shopech, třeba se vám podaří přijít ve vhodnou chvíli.

Běžná cena respirátoru FFP3 je zhruba 150 korun. V případě kvalitnějších respirátorů to může být okolo 200 korun. Kvůli koronaviru je ale nyní cena pochopitelně vyhnaná velmi vysoko. Záleží na vás, zda očekáváte, že onemocnění poleví, anebo jste naopak pesimisté a očekáváte masivní rozšíření. Podle toho buď respirátor kupte za vysokou cenu, anebo spoléhejte na svou přirozenou imunitu.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít