Počet nakažených koronavirem v ČR

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Počet nakažených koronavirem v ČR

Začalo to na začátku března prvními nakaženými. Ti sice pravděpodobně nikoho nenakazili, ale postupně přicestovali další lidé, kteří byli nakažení a neměli tak vážné příznaky, že by se nechali vyšetřit a od nich se nákaza dále šířila. Brzy bylo překonáno 10 nakažených. Pak už to bylo 50 a velmi brzy už jsme dosáhli na prvních 100 nakažených. Nyní už se neobjevují jednotky případů, ale rovnou celé desítky. Od 100 nemocných jsme se tak brzy dostali na 200 a 300 na sebe nenechalo dlouho čekat.

Bohužel čísla stále rostou, takže další výčet nemá smysl. Teď je důležité respektovat pokyny, které se nám nemusejí líbit a neohrožovat sebe i druhé bezohledných chováním. Pomoci v tom může nošení roušky nebo respirátoru. Jestliže jste je v lednu nenakoupili, pak je pravděpodobně nemáte. Není ale potřeba věšet hlavu, stačí zapojit zručné ruce a roušku si vyrobit. Návod máte zde na webu nebo je mnoho tipů i jinde na internetu. Koronavirus v Česku ještě chvíli bude a vypadá to, že ochranné pomůcky od vlády dorazí nejdříve za několik dnů, spíše týdnů, takže je to o osobní zodpovědnosti každého.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít