Karanténa v Česku

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Karanténa v Česku

Nový koronavirus ohrožuje Českou republiku, a právě díky hrozbě šíření nákazy koronaviru přímá ČR opravdu radikální řešení. Každý, kdo se navrátí do ČR z rizikových oblastí, musí povinně do 14 denní domácí karantény. Tato domácí karanténa má izolovat případné nakažené koronavirem.

Domácí karanténa související s novým typem koronaviru SARS-CoV-2 má opravdu striktní podmínky. Za porušení domácí karantény je až 3 miliónová pokuta. Aktuálně se hovoří o zavedení karantény pro celé Česko. Taková nařízená karanténa pro celé území ČR bude znamenat, že po skončení pracovní doby a absolvování rychlého nákupu nezbytných potravin nesmíte vycházet ze svých domovů.

Karanténa pro celé Česko by měla rapidně omezit počet obyvatel v ulicích, a tím i snížit šíření nákazy. Nařízená plošná karanténa začne v ČR platit již možná tuto neděli nebo následující týden. Vláda bude nařízení karantény schvalovat při nedělní schůzi. Jakmile bude karanténa vyhlášená je pro občany povinnost nařízenou plošnou karanténu dodržovat.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít