Koronavisus aktuálně: Co mě ochrání - respirátor nebo rouška?

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
19835

Úmrtí

Koronavisus aktuálně: Co mě ochrání - respirátor nebo rouška?

Card image

Opravdu mnoho lidí má strach z nového koronaviru a proto hledají nejspolehlivější ochranu proti novému typu koronaviru Sars-CoV-2. Existuje však účinné ochranné opatření? Je dostatečnou ochrannou pomůckou respirační rouška nebo je potřeba respirátor s ochranou FFP3.

Respirační rouška chrání okolí před nakaženým člověkem více, než zdravého člověka co ji nosí jen z obavy, aby koronavirus nedostal. Ale pozor - papírová rouška po pár minutách dýchání vlhne a začíná propouštět. Druh ochrany to je, ale rozhodně není 100%. Naopak respirátor je účinná preventivní ochrana. Respirátor zabraňuje tomu, aby zdravý člověk vdechoval viry, bakterie a jiné škodlivé látky. Respirátor nás dokonce ochrání i proti prachu, nečistotám, ale také proti bakteriím a virům (včetně koronaviru). A proto je důležité říci, že ani nejlepší respirační rouška se nevyrovná nejslabšímu respirátoru. Ideální pro koronavirus jsou filtrační třídy FFP3, FFP2.

Důležité je však zmínit, že právě nejúčinnější respirátor FFP3, který jako jediný chrání před koronaviry je aktuálně nedostatkové zboží a není prakticky možné jej zakoupit. Opravdu důležitý však není pro běžně uživatele, ale právě pro zdravotnický personál, který se s nakaženými setkává a je tak v opravdovém ohrožení. Samotná doba fungování ochrany je cca. 50 hodin. poté i nejlepší respirátory přestávají fungovat na 100 %.

V souvislosti s epidemií koronaviru je vhodné, aby respirátor nosili hlavně jedinci se sníženou imunitou, ale také senioři nebo malé děti. A proto stojí za zvážení, abychom s respirátorem předešli tak závažnému onemocnění jako je koronavirus. Chraňme sebe i okolí a nebuďme lhostejní.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít