Koronavirus aktuálně: Do Prahy dovezlo čínské letadlo 1,1 milionu respirátorů!

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Koronavirus aktuálně: Do Prahy dovezlo čínské letadlo 1,1 milionu respirátorů!

Card image

Na pražském letišti přistálo letadlo z Číny, které pro Českou republiku dovezlo 1,1 milionu respirátorů. Letadlo si pronajmula česká vláda od čínské letecké společnosti. Dle informací by na tuto zásilku měli navázat další.

Obsahem zásilky, která má pomoc v boji proti koronaviru jsou respirátory třídy FFP3, které sice nejsou 100% ochranou proti koronaviru, ale jsou určeny pro personál nemocnic a zařízení poskytující lékařskou péči, který nepřijde do kontaktu s člověkem, který je pozitivní na koronavirus a trpí tak nemocí COVID-19.

Kompletní zásilka byla zakoupena za 75 milionů korun a dalších 8 milionů stála doprava leteckým speciálem. Dle informací by měl stát za zdravotnický materiál jako například respirační roušky, respirátory FFP3, FFP2 a další zdravotnický ochranný materiál zaplatit bezmála tři miliardy korun. Respirátory, které dorazili v této zásilce, budou rozděleny mezi kraje a ty pak mají povinnost rozdělit respirátory mezi jednotlivá zdravotnická zařízení.

Česká republika má pronajatá dvě záložní dopravní letadla od společnosti Smartwings, které čekají na volná přistávací místa v Šanghaji. Vzhledem k možnostem a rychlosti dodávky bylo nakonec nejlepší využít leteckou přepravu přímo z Číny. V sobotu by stejná letecká společnost měla do ČR dovést dalších 7 milionů respiračních roušek a následně by měl obří nákladní letou Ruslan, najatý z Ukrajiny, dovést 100 tun lékařského materiálu včetně respirátorů nejvyšší ochrany a testů na koronavirus. Připomínáme, že do České Republiky dorazilo tento týden 150 tisíc rychlo-testů, což výrazně navýšilo testovací kapacity. Dle slov vlády by v pondělí již neměli být u testovacích míst fronty.

Česká Republika také stejným způsobem řeší transport zdravotnického materiálu, který je uskladněn ve skladech v Šanghaji. Tento materiál za 100 milionů korun nakoupil jako dar pro Českou Republiku miliardář Petr Kellner prostřednictvím své firmy PPF. Součástí této obrovské zásilky by mělo být opravdu obrovské množství roušek, respirátorů, testů a také 50 kusů přístrojů na plicní ventilaci. Tato zásilka by měla být do ČR dopravena začátkem příštího týdne.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít