Jak se chránit před koronavirem? Respirátory i respirační roušky jsou vyprodané, zmizely i antibakte

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
19835

Úmrtí

Jak se chránit před koronavirem? Respirátory i respirační roušky jsou vyprodané, zmizely i antibakteriální gely.

Card image

Samozřejmě jít do obchodu nebo si objednat přes internet respirátor FFP3 je dnes nemožné. Tyto respirátory s ochranou FFP3, které jako jediné 100% chrání před nákazou koronavirem, jsou nedostatkovým zbožím po celém světě a není možné si je ani předobjednat, jelikož se jedná o zboží primárně určené pro nemocnice a další zařízení spojené s poskytováním zdravotnické péče.

K dispozici, ale už nejsou ani respirátory FFP2 ani FFP1, které mají primárně chránit před průmyslovým prachem, ale i takovýto respirátor je velmi účinnou ochranou před koronavirem. Jak slyšíte ze všech stran, jakákoliv ochrana je lepší než žádná ochrana.

Jako další stupeň ochrany se používá také chirurgická rouška nebo také respirační rouška. Tyto roušky již ale také v lékárnách neseženete. Bohužel ani respirační rouška není spolehlivou ochranou před koronavirem, ale pořád se jedná o ochrannou respirační pomůcku, kterou má smysl nosit. Jelikož kdybyste byli infekční a měli jakoukoli respirační nákazu včetně nového koronaviru SARS-CoV-2, i obyčejná respirační rouška chrání Vaše okolí a Vaše blízké a lidi, co potkáváte před přímým ohrožením respirační chorobou, kterou máte vy.

Ať už máte doma respirátor FFP3 nebo FFP2, FFP1 nebo jen respirační roušku, má smysl tuto respirační ochranu použít a nosit. Nedoporučuje se aktuálně vycházet mimo svůj domov bez ochrany úst a nosu. I běžná šála přes ústa a nos je lepší než žádná ochrana. Samozřejmě pokud můžete, noste respirační roušku. Pravě nyní po celé České republice šikovní Češi vyrábějí respirační roušky po domácku a i proto, aby si lidi mohli nedostatkové zboží, kterým se obyčejná respirační rouška stala, vyrobit doma sami, nařídila vláda, že galanterie mohou mít i přes zákaz týkající se prodejen obchodů otevřeno. V ČR vzniklo mnoho iniciativ, kdy lidé šijí roušky a nabízejí je ostatním zdarma, jen aby se celá česká společnost chránila. Nutno podotknout, že nošení roušky není ostuda, ale v mnohých městech se to stalo trendem a většina měst k tomu nabádá i své občany.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít