Koronavirus v číslech: Celosvětově je evidováno 680.583 nakažených.

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Koronavirus v číslech: Celosvětově je evidováno 680.583 nakažených. 31.914 lidí zemřelo a 146.366 se uzdravilo.

Card image

Nákaza novým koronavirem SARS-CoV-2 se síří celým světem. Z čínského města Wu-Chan, kde se nákaza objevila již v listopadu minulého roku, se nejprve rozšířila do celé Číny, kde se nakazilo přes 80 tisíc lidí, pak se přesunula do Evropy, kde se hlavním centrem nákazy stala nejprve Itálie a brzy se ve větším rozsahu rozšířila i ve Španělsku a dále i v dalších zemích Evropy. Aktuálně platí skoro ve všech zemích Evropy nouzový stav nebo podobný stav ohrožení z důvodu šíření nákazy koronavirem a nemocí COVID-19. V posledních dnech se epicentrum nákazy přesunulo na druhý konec světa a to na americký kontinent, kde je aktuálně nejvíce nakažených v USA - aktuálně již přes 123 tisíc lidí. Nejvíce zasažených státem je New York.

Zatímco v Číně, kde to celé vypuklo a evidováno bylo 81.439 případů, se povedlo již 75.448 lidí vyléčit, tak v Itálii počet nakažených stále roste. Aktuálně je v Itálii evidováno 92.472 případů, a z toho se jen 12.384 lidí vyléčilo a přes 70.065 případů je stále aktivních. Ve vážném stavu je bezmála 4000 lidí. Bohužel v Itálii zatím zemřelo nejvíce lidí na světě - aktuálně evidováno 10.023 případů úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.

Druhým nejvíce zasaženým evropských státem je Španělsko, které eviduje 78.797 případů výskytu koronavirové nákazy, z toho 57.560 je stále aktivních a ve vážném stavu je 4.165 pacientů. Celkový počet mrtvých již přesáhl 6500.

Zajímavostí je, že hned za Španělskem je Německo, kde je evidováno 58.247 nakažených (49.311 aktivních případů), ale počet mrtvých je velmi nízký. V Německu evidují "jen" 455 úmrtí spojených s nákazou koronavirem.

Nejvíce nakažených je, jak už jsme zmiňovali, ve Spojených státech Amerických - přes 123 tisíc nakažených, z toho 118.314 případů je aktivních a vyléčit se povedlo zatím jen 3.238 lidí. Bohužel pandemie koronaviru v USA je zatím pouze na začátku. Jen za včerejšek přibylo v USA 19.452 nových případů onemocnění COVID-19.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít