Víte, jak se správné chovat, pokud máte koronavirus příznaky? Jak používat respirátor FFP3?

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Víte, jak se správné chovat, pokud máte koronavirus příznaky? Jak používat respirátor FFP3 a jak chránit své okolí?

Card image

Koronavirus je bezesporu hlavním tématem aktuálního dění. Jedná se o velmi sofistikovaný zmutovaný virus SARS, který vypukl na konci roku 2019 v čínském Wu-Chanu a postupně se od začátku roku rozšiřuje do celého světa. Koronavis způsobuje respirační onemocnění Covid-19, které může v krajní situaci skončit smrtí pacienta. Nebojte se, pokud se nakazíte tímto novým virem, jsou řešení, jak s nemocí bojovat a dokonce se zcela uzdravit.

Zatím nejúčinnějším prostředkem na léčbu je podávání speciálních antivirotik, které jsou upravené tak, aby maximálně potlačovali činnost tohoto viru v lidském těle. Aktuálně nejpoužívanějším způsobem léčby je takzvaná symptomatická léčba, která postupně léčí hlavní příznaky a respirační potíže. Samozřejmě stejně jako běžná chřipka nebo jiné virové onemocnění může tuto nemoc doprovázet i infekce způsobená bakteriemi, protože na virem oslabený organismu se neumí bakteriím účinně bránit. V takovém případě je potřeba nasazení i antibiotik.

Vědci po celém světě aktuálně zkoumají strukturu koronaviru SARS-CoV-2 a snaží se využít lék Remdesivír a zkoumají se také pozitivní účinky léku proti viru HIV, který způsobuje nebo AIDS.

Pokud máte podezření na to, že jste se nakazili koronavirem, nechoďte ihned do ordinace praktického lékaře, ale použijte telefon a zavolejte mu. Váš praktický lékař Vám sdělí další postup, týkající se hlavně urgentního vyšetření spojeného s testy na přítomnost koronaviru ve Vašem těle. Samozřejmě pokud jste se vrátili z oblastí, kde se koronavirus vyskytuje, nebo jste přišli do kontaktu s infikovanou osobou, měli byste ihned volat rychlou lékařskou pomoc na čísle 155, popřípadě linku 112. Pokud jste se navrátili z infikovaných oblastí nebo jste přišli do kontaktu s infikovanou osobou a máte příznaky respiračního onemocnění jako je například kašel, dušnost, problémy s dýcháním a neustupující vysokou horečku okolo 38 stupňů bude Vám pravděpodobně nařízená domácí karanténa nebo hospitalizace na specializovaném infekčním oddělení některé z nemocnic. Podle ověřených zdrojů má Česká republika k dispozici více než 2000 lůžek pro takového případy.

S ohledem na riziko šíření nákazy je potřeba nevyhledávat zdravotnickou pomoc osobně, ale opravdu využít pro komunikaci telefonní kontakt. Podrobné informace poskytuje webový portál Ministerstva zdravotnictví, kde naleznete také komplexní informace o koronaviru a správnému postupu při podezření nákazy.

Při podezření byste měli postupovat jako při běžné chřipce a hlavně dodržovat hygienické pravidla spojená s kapénkovou infekcí jako například mytí rukou a používání dezinfekce. Doporučuje se také užít roušky proti koronaviru, anebo můžete použít účinný respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 se stal poslední dobou nedostatkovým zbožím po celé ČR i Evropě. K dispozici jsou respirátory, roušky a masky FFP3, které jako jediné mají úplný ochranný účinek proti dalšímu šíření koronaviru SARS-CoV-2. Nosit roušku se doporučuje jako prevence proti dalšímu šíření kapénkových infekcí.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít