Mobil je vaše třetí ruka. Dezinfikujte ho stejně často, jako si myjete ruce

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
2675

Úmrtí

Mobilní telefon je jako vaše třetí ruka. Dezinfikujete ho stejně často, jako si myjete ruce?

Card image

Kvůli pandemii COVID-19 as ivětšina z nás dbá na správné a časté mytí rukou. V médiích i na internetu se objevilo mnoho videí, jak to dělat správně, aby došlo k efektivnímu odstranění všech bakterií. Hodně lidí ale zapomíná na svou třetí ruku, kterou je mobilní telefon.

Specialistka na dětské infekční choroby říká, že zatím potřeba panikařit, ale je vhodné být ostražitý. Sama vyzdvihuje pravidelné a důkladné mytí rukou. Nezapomíná ale ani na mobilní telefon. Podle svých slov ho dezinfikuje nejméně jednou denně.

S tím souhlasí i expertka na úklid, Melissa Maker, která říká, že telefonu se dotýkáme prakticky neustále, takže je jako naše třetí ruka. Pravdou je, že lidé berou telefon do ruky prakticky při každé příležitosti. Venku, při jídle, na cestách, v koupelně, dokonce i na záchodě. Podle několika studií je na mobilních telefonech enormní množství bakterií. Z toho důvodu je jasné, že právě mobilní telefony by mohly hrát zásadní roli při šíření infekčních onemocnění.

Podle obou výše uvedených žen je vhodné telefon dezinfikovat minimálně jednou denně, a to za předpokladu, že ho zbytečně nevytahujete například ve veřejné dopravě nebo jinde, kde je větší koncentrace lidí. Pokud někomu podáte ruku, tak si ji pravděpodobně hned půjdete umýt. S telefonem by to mělo být podobné. Pokud někomu půjčíte do rukou svůj telefon, měla by automaticky následovat dezinfekce, a pokud si naopak do svých rukou půjčíte telefon někoho jiného, mělo by následovat umytí rukou.

Jako jedno z prvních doporučení, ještě než se koronavirus rozšířil, bylo, nesahat si na obličej. Důvod je prostý. Podle studií si na něj sáhneme vědomě či nevědomě asi 550 krát za den. Jak často berete do rukou mobilní telefon? Čísla budou pravděpodobně hodně podobná a podle některých odhadů to číslo u mobilního telefonu na plné čáře vyhraje. Vyplývat by z toho mělo, že pravidelná dezinfekce mobilního telefonu je v dnešní době nutností. Jak na to?

1) Vypněte mobilní telefon

2) Vyjměte ho z krytu nebo obalu

3) Pečlivě si umyjte své ruce

4) K dezinfekci mobilního telefonu používejte přípravky na bázi alkoholu
Nikdy ale nenanášejte přípravek přímo na přístroj, ale využijte papírový kapesník nebo hadřík z mikrovlákna či speciální utěrku.

5) Buďte důkladní i ve všech záhybech
Proces opakujte se svým krytem nebo pouzdrem

6) Telefon se snažte nikomu nepůjčovat a na veřejnosti ho zbytečně nevytahovat

Jestliže berete nošení roušky jako samozřejmost, přijdete k tomu pravidelnou dezinfekci mobilního telefonu. Mohlo by se stát, že nošení roušky a pravidelné mytí rukou by mohlo přijít na zmar, když bychom nákazu šířili prostřednictvím mobilních telefonů.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít