Jak se léčí koronavirus? Existuje účinný lék na koronavirus? Je možné se z konoraviru úspěšně vyléči

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Jak se léčí koronavirus? Existuje účinný lék na koronavirus? Je možné se z konoraviru úspěšně vyléčit?

Card image

Koronavirus straší opravdu všechny obyvatele napříč Evropou. Dnes například Polsko, Dánsko, Slovensko, ale od soboty také Česká republika zcela uzavře hraniční přechody.

Jak se takový koronavirus ale léčí? Existuje vůbec nějaký účinný lék? Pravdou je, že lék proti koronaviru zatím není. Neexistuje ani očkovací vakcína, či protilátka, která by koronavirus byť jen zpomalila. A to nemluvíme o tom, že by svět potřeboval takový lék, který jej úplně zlikviduje s nástupem likvidace okamžitě.  Přesto všechno se na světě objevuje mnoho případů již vyléčených pacientů.

Běžné virusy a tudíž i koronavirusy se léčí hlavně antivirotiky. Bohužel, jak již bylo zmíněno, neexistuje zatím účinné antivirotikum proti koronaviru. Bohužel ani jiný lák na koronavirus zatím není i přesto všechno, že se laboratoře po celém světě snaží vyvíjet byť jen minimálně účinnou vakcínu. Alespoň jedna malá dobrá zpráva přišla z Kanady, kde údajně již lék na koronavirus testují.

Aktuálně se v rámci léčby koronaviru soustředí lékaři hlavně na léčbu symptomů koronaviru. Snaží se o trvalé snížení teploty, dostatečnou hydrataci a další podpůrnou léčbu. Nasazují také zmíněná antivirotika, aby se alespoň minimálně omezilo působení koronaviru na lidské tělo. V rámci léčby se bohužel musí spoléhat i na experimentování. Lékaři zkoumají účinnost různých léků, například léku, který se používá při léčbě AIDS. Pacientům se také podává lopinavir a ritonavir, u kterých je účinnost pravděpodobně nejvyšší možná, ale opravdová účinnost či pozitivní vliv na léčbu onemocnění COVID-19 zatím nelze doložit ani na základě výsledků experimentů

Podle expertů a vědců, kteří se po celém světě pokoušejí lék na koronavirus vyvinout, zabere příprava skutečně účinné vakcíny na léčbu koronaviru měsíce, první klinické testy by mohli proběhnout cca do půl roku a pravděpodobně do roka by měl být účinný lék na koronavirus na světě.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít