Česko vyhlásilo NOUZOVÝ STAV od soboty!

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Česko vyhlásilo NOUZOVÝ STAV od soboty! Co nouzový stav znamená, co je povolené a co se naopak nesmí?

Card image

Koronavirus v Česku způsobil další závratné opatření pro všechny obyvatele. Vláda ve čtvrtek vyhlásila nouzový stav, který platí od pátku 13. 3. 2020. Nouzový stav, který platí kvůli vysokému počtu nových nakažených nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, bude platit 30 dnů. Mnoho z nás nouzový stav nezná, a proto Vám přináším informace, co nouzový stav znamená a jak se správně, v případě vyhlášení nouzového stavu chovat.

Začněme tím jednodušším. Co zůstává povolené. Konat se mohou pohřby, schůze ústavních činitelů a orgánu a také veřejných osob dle zákona. Do restaurací mimo obchodní centra můžete od 6:00 do 20:00 a to i v případě, že je uvnitř 30 lidí. Funguje také veřejná doprava, i když některá města, z důvodu rodičovských dovolených, které si mnoho zaměstnanců kvůli uzavření škol, přešla na prázdninový režim. Otevřené také zůstávají obchody, lékárny a samozřejmě nemocnice, kam však nemůžete přijít za svými blízkými na návštěvu. Nadále také platí, že zůstávají otevřené školky.

Naopak je zakázáno navštívit restauraci po 20:00 až do ranních hodin, toto opatření platí i pro kavárny, bary či diskotéky. Restaurace v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních zůstávají zavřené úplně. Zcela zavřené jsou i již zmiňované základní, střední, vyšší a vysoké školy a nyní i umělecké školy. Navštěvovat také není možné posilovnu, fitness centrum, koupaliště, bazén, galerie, knihovny, wellness, sportovní kluby, hudební kluby a zábavní zařízení, solária a sauny. Stejně jsou zrušená všechna filmová, divadelní a hudební vystoupení a koncerty, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční a podobné shromáždění. Rovněž není možné navštívit pouť, výstavu, veletrh, degustace, trhy, přehlídky, poutě či vzdělávací a školící akce.

Nouzový stav také omezuje pohyb osob a to jak těm, kteří jsou občany ČR nebo zde mají trvalý pobyt tak i cizincům. Od soboty bude platit úplný zákaz vstupu do ČR pro cizince ze zemí: Velká Británie, Čína, Jižní Korea, Írán, Francie, Dánsko, Belgie, Norsko, Nizozemí, Švýcarsko, Rakousko, Španělsko a samozřejmě Itálie. Stejně tak se Češi a cizinci s trvalým pobytem v ČR do těchto zemí nepodívají. Pokud plánujete jet i přes hrozbu koronaviru na dovolenou budete se muset vydat pravděpodobně do Polska, protože stejně jako ČR své hranice se západem uzavřelo i Slovensko, tudíž není možné odjet ani na Slovensko.

Některé hraniční přechody s Německem a Rakouskem se zcela uzavřou. Od soboty bude možné využít pouze přechody Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný les, Hora sv. Šebestiána, Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě a Mikulov.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít