Kornavirus v Česku aktuálně - potvrzen 61. nakažený koronavirem v Česku.

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
2675

Úmrtí

Kornavirus v Česku aktuálně - potvrzen 61. nakažený koronavirem v Česku. Taxikář z Prahy podle zdrojů vezl nakažený až 96 zákazníků!

Card image

Koronavirus v Česku má již 61 případů nákazy. Tento nový koronavirus se za jediný den objevil hned u 23 nových pacientů. Jde o největší počet nakažených nákazou COVID-19 od prvního výskytu koronaviru v ČR.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes společně s premiérem Andreje Babišem oznámili, že v důsledku šíření koronaviru v Česku se k dnešnímu dni uzavřou všechny základní, střední a vysoké školy. Zároveň vláda schválila zrušení všech sportovních, kulturních, náboženských a divadelních akcí s účastí nad 100 lidí. V odpoledním prohlášení ministr konstatoval, že v Česku je aktuálně 58 nakažených a již o pár hodin byl nucen prohlášení poupravit na 61 nakažených pacientů.

V důsledku možné epidemie koronaviru, která však podle odborníků nehrozí, stále probíhá akce Korona, v rámci které kontrolují na hraničních přechodech hlídky policistů, celní správy a hasičů vozidla přijíždějící ze zahraničí a měří lidem teplotu. Pokud má kontrolovaná osoba teplotu vyšší než 38 stupňů je převezena do nemocnice na další vyšetření. První podezřelou osobu eskortovali záchranáři již po třech hodinách od spuštění akce.

Důležité je pamatovat si, jaké má koronavirus příznaky: vysoká neustupující horečka (přesahující 38 stupňů, dýchací potíže, kašel, rýma, dušnost, celková slabost. Pokud máte tyto příznaky a dostali jste se do možného kontaktu s infikovanou osobou nebo jste v posledních 14 dnech navštívili nějakou z rizikových oblastí, měli byste se řídit pokyny Ministerstva zdravotnictví a telefonicky nebo emailem vyhledat lékařskou pomoc - dle instrukcí byste v žádném případě neměli ihned spěchat k doktorovi osobně!

Premiér Andrej Babiš v důsledku uzavření škol konstatoval, že by Češi dál měli chodit do zaměstnání, protože je důležité, aby nestagnovala ekonomika ještě více, než stagnuje nyní, z důvodu šíření koronaviru. (Mimochodem aktuální šíření koronaviru zobrazuje mapa koronaviru). Podle slov pana premiéra by měli lidé docházet do zaměstnání, dodržovat hygienu a po práci zůstávat v bezpečí svých domovů. Odborníci pak dodávají, že je důležité zachovat chladnou hlavu a klid, nevěřit poplašným a část nepravdivým zprávám z internetu a apelují také na omezení podávání ruky, či dalších dotykových gest.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít