Blesková zpráva: Koronavirus v Česku - stát uzavírá všechny školy a ruší akce nad 100 lidí.

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Blesková zpráva: Koronavirus v Česku - stát uzavírá všechny školy a ruší akce nad 100 lidí.

Card image

V úterý 10. 3. 2020 rozhodla vláda po zasedání Rady bezpečnosti státu o plošném zákazu všech sportovních, kulturních, náboženských a uměleckých akcí, kterých se účastní více než 100 osob. Došlo také k úplnému uzavření základní, středních a vysokých škol s okamžitou platností. Zatím není jasné, do kdy zůstanou školy uzavřené.

Toto mimořádné opatření bylo urgentně schváleno vládou a oznámil jej premiér Andrej Babiš ihned po zasedání Bezpečnostní rady státu. Opatření o zrušení akcí s účastí nad 100 lidí se nebude týkat například soudních líčení či zasedání vlády ČR. Uzavření škol se pak nevztahuje na mateřské školy. Podle doporučení premiéra by měli obyvatelé České republiky dál normálně chodit do práce, ale dbát zvýšené hygieny. Doporučil však, aby po návratu z práce zůstali ve svých domovech a zbytečné se nevystavovali kontaktu s dalšími lidmi a tím i riziku nákazy.

K podobným radikálním krokům ochrany proti šíření nákazy koronaviru se uchýlilo také Slovensko, Izrael. Itálie, která je druhou nejvíce koronavirem zasaženou zemí na světě, dnes uvedla do karantény celé své území a uzavřela kompletně všechny sjezdovky v zemi. Turisté se z Itálie mohou vrátit do vlasti, ale musí projít výstupní a vstupní kontrolou.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít