Nakáza koronavirem přináší mnoho omezení, mimo jiné i kouření na veřejnosti!

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
2675

Úmrtí

Nákaza koronavirem přináší mnoho omezení, mimo jiné i kouření na veřejnosti!

Card image

V České Republice platí stále a ještě nějakou dobu platit bude - nouzový stav. V rámci nouzového stavu z důvodu šířící se nákazy koronavirem SARS-CoV-2 vydala vláda ČR několik mimořádných usnesení, která omezují běžný život. Mimo jiné to je také omezení volného pohybu osob, a pokud se již pohybujete venku, je nezbytně nutné mít po celou dobu nasazenou roušku nebo jinou ochranu úst a nosu. Na veřejnosti si tuto roušku nesmíte sundat, pokud jste ve styku s dalšími osobami, což může být potrestáno pokutou až 10000 Kč. S touto pokutou již někteří občané mají svoji zkušenost.

Jak je to ale s kouřením? Pokud jste kuřák a potřebujete si zakouřit, budete si muset svoji oblíbenou cigaretu vychutnat v soukromí. Bohužel kouření nemá žádnou výjimku, takže pokud nesmíte na veřejnosti respirační roušku nebo jinou ochranu obličeje sundat, není možné na veřejnosti kouřit cigarety ani jiné tabákové či netabákové výrobky. Ačkoliv vláda oficiálně takto konkrétní usnesení nevyhlásila, je zcela logické, že zákazem sejmutí ochrany obličeje a nosu na veřejnosti, kde může dojít ke styku s ostatními lidmi, se rozumí právě i zmiňované kouření, ale například i konzumace nápojů či jídla. Všechny tyto aktivity totiž logicky vyžadují sejmutí ochrany obličeje, což by zcela popíralo opatření tuto roušku nosit.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít