V České Republice 3.000 nakažených. Podle ÚZIS to můžeme očekávat už během pár dní. Celkem až 15.000

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

V České Republice 3.000 nakažených. Podle ÚZIS to můžeme očekávat už během pár dní. Celkem až 15.000 nakažených koronavirem.

Card image

Při dnešní prezentaci vlády promluvil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o tom, že ministerstvo vyvinulo speciální informační systém, který pracuje s daty ohledně kapacit nemocnic a zdravotního materiálu a i podle toho by se do konce března mělo nakazit až 3000 lidí. Celkem by se měla nákaza koronavirem a nemocí COVID-19 oficiálně prokázat až u 15.000 pacientů.

Aktuálně je počet nakažených v České Republice 1287 a pozitivní je, že se 7 pacientů již z této nemoci uzdravilo. Bohužel jeden pacient na nákazu koronavirem již zemřel. Podle informací je Česká Republika na propuknutí nákazy koronavirem aktuálně velmi dobře připravena. Máme dostatek lůžek v nemocnicích a na odděleních intenzivní péče pracuje až 4000 lékařů a 15000 zdravotních sester. V ČR se v případě většího propuknutí pandemie počítá i otevřením nových pavilonů speciálně určených pro nemocné s koronavirem v Brně a Praze.

Na úterní tiskové konferenci bylo také zmíněno, že některá mimořádná opatření vlády by mohla být už 12. 4. 2020 zrušena. Naopak vláda by zavedla konkrétnější opatření proti jednotlivým osobám. Bohužel aktuálně se zda, že celková karanténa, neboli omezení volného pohybu osob není tak efektivní a často obcházeno.

Vláda také zmínila, že ministerstvo zdravotnictví má tři hlavní body, které je potřeba aktuálně plnit na 150 %. Důležité je podle ministerstva mít připravené kapacity v nemocnicích i na mnohem větší rozšíření nákazy koronavirem, maximalizovat počet testovaných lidí a zajistit dostatečný počet respirátorů a roušek.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít