Povinné roušky a vyhrazené časy jen pro starší občany

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
2675

Úmrtí

Povinné roušky a vyhrazené časy jen pro starší občany. Další opatření začnou platit od půlnoci

Card image

Další zpřísnění režimu kvůli koronaviru. Vláda nařídila od zítra povinné roušky, respirátory či jiné zakrytí dýchacích cest při jakémkoli pohybu venku. Dále platí doporučení udržování odstupu minimálně 2 metry a pokud možno nevycházení ven, pokud to není nezbytně nutné. Očanům starším 65 let se doporučuje vůbec neopouštět své domovy, pokud je to možné.

Prodejny potravin a pobočky pošty zavedly časový úsek, ve který budou do prostorů prodejny nebo pošty vpuštěni jen občané starší 65 let a to od 10:00 do 12:00. Dále vláda vydala doporučení pro obchodníky, aby minimálně každou hodinu vydezinfikovali nákupní košíky a místa kontaktů nakupujících jako jsou dveře, pulty, madla, atd. 

Dnes v brzkých ranních hodinách dorazil do ČR vojenský speciál se zásilkou 150 000 rychlotestů. Ministerstvo je během dneška distribuovalo do nejvíce rizikových a postižených míst aby se zvýšila protestovanost obyvatelstva v místech nákazy.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít