Vláda slibuje rychlotesty z Číny. Do testování se zapojují další laboratoře

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Vláda slibuje rychlotesty z Číny. Do testování se zapojují další laboratoře

Card image

Vláda slibuje rychlotesty na koronavirus, které mají dorazit dnes v noci. Mělo by jít o 100 000 ks rychlotestů z Číny. Mezitím se řeší letecká doprava pro objednávku respirátorů, roušek a dalších ochranných prvků z Číny. Další várka roušek a respirátorů je údajně na cestě z Rakouska. Češi si mezitím poradili sami. Jak je vidět, pořád jsme národ kutilů a když se dostaneme do kritického stavu, jsme schopni si ještě stále hodně věcí vyrobit. Na sociálních sítích kolují videonávody, jak si vyrobit vlastní roušku, která sice neochrání na 100%, ale každé snížení rizika přenosu nemoci je vítáno.

Ministerstvo zdravotnictví schválilo další laboratoře, které mohou testovat vzorky na koronavirus. Jde o laboratoře Akademie věd České republiky a laboratoře Univerzity Karlovi, které mají velkou testovací kapacitu a jsou schopny zpracovat až 4000 vzorků denně.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít