Nouzový stav: Zákaz volného pohybu osob. Nakažených je už 298.

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Nouzový stav: Zákaz volného pohybu osob do 24.3.2020. Vláda přitvrdila kroky k zastavení šíření nákazy. Nakažených je už 298 lidí.

Card image

Česká republika rozšířila kvůli šíření nákazy novým koronavirem nouzový stav. Aktuálně si neplatí v ČR plošná karanténa, ale je omezeno volné vycházení. Lidé by měli jít do práce, nakoupit nezbytně nutné potraviny a léky a poté zůstat ve svých domovech.

Aktuální počet nakažených na území ČR je 298. Lze však předpokládat, že se toto číslo bude v průběhu dne navyšovat. Důležité je, aby se počet nově nakažených začal postupně snižovat a zabránilo se dalšímu nekontrolovatelnému šíření mezi obyvateli.

Některá města na Olomoucku vyhlásili místní karanténu. Aktuálně je těchto měst 21. Z těchto ani do těchto měst není možné vstoupit. Policie ČR právě ohlásila prvního nakaženého policistu. Celkem je v karanténě již 279 policistů. V souvislosti s šířením nákazy koronavirem SARS-CoV-2 policie avizovala, že nebude řešit banální případy a přestupky a také omezí dopravně-bezpečnostní kontroly na silnících.

Po celé republice vyhlašují nemocnice stopky pro neurgentní případy. Praktiční lékaři začínají ordinovat online a někteří své praxe museli kvůli nedostatku ochranných pomůcek dokonce zavřít. Ministerstvo zdravotnictví dnes rozvezlo 80000 respirátorů pracovníkům sociálních služeb, ale tyto respirátory mají ochranu pouze FFP1, která před přenosem koronaviru neochrání.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít