Koronavirus v praxi: Jak se děti učí doma a kdy se vrátí do škol?

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Koronavirus v praxi: Jak se v nouzovém režimu učí děti? A co letní prázdniny?

Card image

Řada pedagogů na aktuální situaci, kdy díky epidemii koronaviru, kdy jsou zavřené školy na dobu neurčito, reaguje velmi profesionálně a empaticky vůči dětem. Jelikož zatím není jisté, kdy mimořádné nařízení vlády o uzavření škol skončí a tudíž nikdo neví, kdy se děti vrátí do škol, rozhodli se někteří učitelé, že připraví materiály, jak vzdélávat děti na dálku.

Připravují zábavné materiály, dávají odkazy na zajímavé edukační portály. Někteří učitelé dokonce učí on-line, kdy se společně s žáky sejdou na síti a probírají novou látku či si mohou žáci shlédnout záznam zpětně. Do kdy budou zavřené školy je stále nejasné a neví se, jak dlouho koronavirus bude útočit. Koronavirus zasahuje do všech domácnostech a následky postihuje všechny děti, proto je chvályhodné jaký postoj k těmto virovým prázdninám mají někteří učitelé. Nikdo neví, jak dlouho budou, díky koronaviru, děti doma a proto pár týdnů před hlavními prázdniny je dobré, aby děti nebraly tyto “virové prázdniny” jako volno, a díky tomu tak byly ve velkém skluzu.

Jak dlouho budou zavřené školy? To je otázka na kterou nikdo zatím nezná odpověď, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se nechal slyšet, že by bylo vhodné, aby děti při epidemii koronaviru byly doma 30 dní a to už je docela dlouhá doba, kdy je také potřeba něco dělat. A co potom maturitní ročníky, kdy studenti vlastně přišli o poslední společný měsíc. Tady by se zase dalo říci, že takový svaťák neměl nikdo. Na některých školách dokonce funguje jednotný postup, kdy se pedagogická rada jednotně domluví na postupu proti korunaviru, díky kterému jsou žáci doma. Jinde mají dokonce i on-line rozvrh, kdy jsou žáci povinni být doma u počítače a účastnit se výuky. Jiní rozesílají úkoly na týden a žáci mají tak volnou ruku na jejich plnění.

Mezi žáky a studenty také koluje zatím nepotvrzená informace o tom, že toto velké virové volno, nebo virové prázdniny budou znamenat speciální režim až do konce šlolního roku, který bude zahrnovat i odložení nebo dokonce zkrácení hlavních letních prázdnin, aby kvůli šíření koronaviru, nedošlo k úplnému rozvratu vyúkového plánu pro tento školní rok.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít