Koronavirus drtí USA. Nejvíce zasažený je New York

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Koronavirus drtí USA. Nejvíce zasažený je New York. Pomáhá i Rusko

Card image

Zatímco to vypadá, že Evropa už má vrchol první vlny za sebou, v posledních dnech udeřil koronavirus plnou silou na USA. Amerika má aktuálně potvrzených přes 250 tisíc případů nákazy nemocí Covid-19 a bezmála 7000 obětí. Nejvíce postižená je oblast New Yorku, kde je přes 100 tisíc nakažených s denním nárůstem blížícímu se 10 000 případů.

Vypadá to, že v USA nemoc nepodchytili v zárodku i přesto, že nárůst případů nákazy začal na konci února. Navíc zprávy a průběh ze světa mohly USA dostatečně varovat před tikající epidemií. Dnes už vidíme, že opatření, která v USA přijali, byly nedostatečné.

V posledních dnech je jedinou starostí Bílého domu shánění zdravotnického materiálu za jakoukoliv cenu. Dokonce dochází i k takovým případům, že Američané přeplácejí a skupují celé objednávky jiných zemí přímo na letištích, kde jsou vybaveni i patřičnou hotovostí. Vážnost situace je taková, že po telefonickém hovoru prezidenta USA Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimírem Putinem vyslalo Rusko nákladní letadlo s 60 tunami zdravotnického materiálu a plicních ventilací. V Rusku se však bouří zdravotníci, že vláda prodala materiál, který je nedostatkový a nyní jim bude chybět.

V nejvíce zasažených oblastech už vydali starostové doporučení nevycházet a v případě pobytu venku doporučují zakrytí nosu a úst rouškami, šátky nebo šálami. Je možné, že Američanům otevře oči a trochu pomůže s epidemií i video od českých tvůrců.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít