Šíření koronaviru napříč světem v číslech

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Šíření koronaviru napříč světem v číslech

Card image

Nový koronavirus, často nazývaný také betakoronavirus SARS-CoV-2 se opravdu velmi rychle a úderně šíří z ohniska Wu-Chan do celého světa. Nejdříve se zdálo, že se jedná o formu resporačního onemocnění, které bude mít lokální průběh v Čině, ale po extremně rychlém šíření právě na uzemí Číny a následný přesun i do Jižní Koreji bylo jasné, že bude mít svět co dočinění s vážnějším virovým onemocněním.

Evropská přímořská země Itálie, Jižní Korea a Írán jsou hlavním centrem mimo původní ohnisko nákazy, které tvoří pevninská Čína. Ale v Itálii umírá každý 20. pacient, u kterého nebo COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, ale například v Íránu je to každý 33 nakažený a v Jižní Koreji dokonce jen 1 ze 146 nakažených pacientů. Dalo by se říct, že na nákazu zemře 1 pacient z Jižní Koreji a 7 pacientů v Itálii.

Jak to, že se ale virus šíří v některých státech mnohem rychleji a má také větší úmrtnost než v jiných? V Itálii je vysoký počet úmrtí následkem nemoci způsobené koronavirem pravděpodobně způsoben vysokým procentem obyvatel starších 65 let (22,6%), což je nejvíce ze všech států EU a také zde žije nejmenší procento mladých lidí. Vzhledem k tomu, že tento nový koronavirus nejvíce ohrožuje a napadá spíše seniory je logické, že právě Itálie trpí nákazou nejvíce. Dle statistik je většina mrtvých na území Itálie starších 60 let. Velmi často je průběh nemoci podobný silné chřipce a končí zápalem plic, který vede k celkovému vyčerpání organismu a selhání srdeční činnosti, což může skončit v krajním případě i smrtí.

Situace v Jižní Koreji je od Itálie zcela odlišná. Tamní populace je mladší a hlavně má země z minulosti obrovské zkušenosti s pandemií MERS, po které si vybudovali propracovaný systém kontrol před virovými onemocněními a také systém prevence a ochranných akcí. Během krátké doby jsou schopni s přesností 95% otestovat i 10000 lidí denně. Jejich systém je založený na vyhledávání i těch nakažených, kteří zatím nemají žádné příznaky koronaviru.

Největší obavou je však Írán, který nemá tak propracovanou a specializovanou zdravotní péči a bohužel obyvatelstvo není vždy zcela akurátně a úplně informováno, což napomáhá k šíření koronaviru. K nekontrolovatelnému šíření pak dochází zejména také proto, že mnoho nakažených se bez respirátorů či ochranných roušek nadále pohybuje mezi ostatními lidmi a tamní vláda nemá prakticky žádný systém, jak tyto infikované pacienty vyhledat a umístit do karantény. Bohužel v tomto ohledu je Írán podle odborníků časovanou bombou extrémního a nekontrolovatelného šíření nákazy.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít