Británie si zadělává na problém. Laxní přístup k nákaze koronavirem

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Británie si zadělává na problém. Laxní přístup k nákaze koronavirem se může vymstít

Card image

Velká Británie, země, kde se Boris Johnson a jeho vláda minulý týden rozhodli pro sociálně-lékařský experiment. Nechtějí s nákazou bojovat a spoléhají mimo jiné na to, že se v tamní společnosti proti koronaviru vytvoří kolektivní imunita. "Jen čas ukáže, která cesta je lepší."

A jak že má ta kolektivní imunita fungovat? Nejčastěji se s tímto termínem setkáme v souvislosti s očkováním, kdy se vakcinací navodí imunita u určitého procenta populace a tím dokáže částečně chránit i ty neočkované jedince. Virus se tak nemůže v populaci nijak zásadně šířit. Míru proočkovanosti populace pro získání dostatečné kolektivní imunity určuje Reprodukční číslo - to určuje, kolik lidí v průměru nakazí jeden infikovaný člověk. Podle výpočtů by tedy v případě nemoci COVID-19 mělo být 50% populace imunní proti nákaze (museli by nákazu prodělat).

Z lékařského hlediska to dává smysl. Koronavirus a její případné mutace tady určitě nejsou naposledy, takže kolektivní imunita by se hodila. Problém je v tom, že tento princip kolektivní imunity je postaven na předpokladu, že tělo po prodělání nemoci bude po nějakou dobu disponovat protilátkami proti nemoci. U nemoci COVID-19 ale dosud není známo, jak dlouho si tělo zachová po vyléčení z onemocnění imunitu proti této nemoci. V Japonsku je dokonce znám případ znovunakažení, kdy se žena po několika týdnech od vyléčení opět nakazila. Navíc se stále hovoří o přítomnosti viru v těle u už vyléčených pacientů.

Zdá se, že čas opravdu ukázal, protože zatímco v evropské státy různou razancí zpřísňují režim, uzavírají hranice a podniky, omezují pohyb, nařizují nošení roušky, v Británii v minulém týdnu doporučili seniorům, aby raději zůstali doma. Jinak byl veřejný život bez omezení. Konaly se dostihy, fotbalové zápasy - vše s diváky v době pandemie. A nákaza koronavirem na sebe nenechala dlouho čekat. Aktuálně (sobota 21.3.) je v zemí potvrzeno bezmála 4000 případů nákazy, 177 úmrtí a 79 vyléčených pacientů.

V reakci na rychlý nárůst případů Británie od pondělí uzavírají všechny školy v zemi a je velmi pravděpodobné, že další opatření budou následovat.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít