Co způsobuje koronavirus? Žena, která rozhlásila (ne)poplašnou zprávu, může jít až na osm let do věz

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Co způsobuje koronavirus? Žena, která rozhlásila (ne)poplašnou zprávu, může jít až na osm let do vězení.

Card image

V České Republice je od minulého týdne vyhlášen nouzový stav a v tomto režimu platí i mnohem přísnější tresty. Své o tom ví i mladíci, kteří včera dostali desetitisícové pokuty za neuposlechnutí výzvy nosit roušku, ale také žena, která v dobré víře varovala kolegy, na základě jí dostupných informací.

Původně jen pro své kolegy namluvila krátký audio vzkaz, ve kterém je informuje o tom, že se chystá úplný zákaz vycházení. Tento vzkaz údajně namluvila na základě informací, které obdržela, a vzhledem k tomu, že s kolegy pracují home-office, je chtěla o této skutečnosti informovat, aby se na další práci mohli lépe připravit.

Bohužel nahrávka se dostala i mimo tuto uzavřenou skupina a samozřejmě vzhledem k šíření koronaviru Českem, způsobila nemalou paniku. Bohužel taková zpráva se v této době stane rychle virální a způsobila tak obrovský poprask mezi lidmi a ti se vydali do obchodů na obrovské zásobovací nákupy. Ve zprávě mělo zaznít, že úplný zákaz vycházení by měl začít platit, jakmile dosáhne počet nakažených tisícovky - aktuálně je počet nakažených 995. Jako přesné datum pak bylo zmíněno pondělí.

Dle dostupných informací se vystrašená žena ihned po tom, co zjistila, že její soukromá nahrávka koluje na internetu, sama vydala na policejní služebnu, aby se přihlásila a podala vysvětlení. Policie se nyní bude tímto případem zabývat a stejně tak se pokusí vypátrat pravého šiřitele této poplašné zprávy. Ke zprávě se mimo jiné vyjádřil i premiér, který všechny informace, které ve zprávě zazněli, popřel.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít