Co je koronavirus SARS-CoV-2 a kde se vzal? Jak se koronavirus přenáší a kde ho mohu chytit?

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
2675

Úmrtí

Co je koronavirus SARS-CoV-2 a kde se vzal? Jak se koronavirus přenáší a kde ho mohu chytit?

Card image

Co je vlastně koronavirus a nemoc COVID-19?
Jedná se o nový typ koronaviru ze skupiny virů, kam patří i v minulosti často skloňovaný koronavirus SARS a MERS. Nový koronavirus SARS-CoV-2, dříve také označovaný jako 2019-nCoV a po rozšíření také neoficiálně nazýván wuchanský koronavirus, se poprvé objevil pravě v čínském městě Wu-Chan v provincii Chu-pej na začátku prosince 2019. Z názvu tohoto nového koronaviru a roku, kdy se poprvé objevil, vznikl název pro onemocnění, které koronavirus způsobuje COVID-19.

Jak se virus přenáší a jak je možné virus chytit?
Tento koronavirus se přenáší jako jiné virusy a to přímým přenosem z člověka na člověku a to pouze při blízkém kontaktu. Vzhledem k typu se tento virus přenáší kapénkovou infekcí, což znamená, že se v malých kapénkách obsažených při vydechnutí nebo zakašlání přenese v této kapénce virus z jednoho jedince na druhého.

Inkubační doba viru se odhaduje na 2-14 dní. Virus poté zasahuje hlavně sliznice horních a dolních dýchacích cest a také spojivky. Přibližně po týdnu od nakažení se projevuje vysokými horečkami, které neustupují a dusivým kašlem s problémy s dýcháním a dušností. Samozřejmě je onemocnění doprovázeno bolestmi svalů, kloubů a celkovou únavou.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít