Blesková zpráva: Koronavirus v Itálii - země nařízením uzavírá všechna lyžařská centra!

Koronavirus - aktuální informace a mapa výskytu

Aktuální čísla v ČR
8024

Úmrtí

Blesková zpráva: Koronavirus v Itálii - země nařízením uzavírá všechna lyžařská centra!

Card image

Od úterý 10. 3. 2020 uzavírá Italská vláda všechna lyžařská střediska v zemi. Toto omezení má zamezit dalšímu šíření nového koronaviru SARS-CoV-2 do dalších zemí Evropské unie a také po samotné Itálii. Jedná se o jedno z razantních opatření, které Itálie prozatím vydala. Mimo jiné je na severním území Itálie vyhlášená karanténa, ve které je aktuálně umístěno bezmála 16 miliónů lidí.

První provincií, která předčasně ukončila letošní lyžařskou sezónu a uzavřela vleky a sjezdovky byla Trentino, kde se lanovky zastaví v úterý odpoledne. Uzavření sjezdovek bude následovat ve středu v oblasti provincie Jižní Tyrolsko. V těchto provinciích je v každé přibližně 50 nakažených a díky velkému pohybu lidí se zde situace stále zhoršuje. Probléme je také fakt, že v lyžařských oblastech se pohybují cizinci, kteří by při návratu mohli nemoc šířit do dalších častí země či dalších států.

Většina oblastí severní Itálie je však aktuálně v hraniční izolaci. Do těchto uzavřených částí země je možné vstoupit, ale opustit tuto oblast již možné není. Kontroly probíhají také na Brenneru, kde se kontrolují všechny vozidla, ale také jednotliví cestující z vlaků mířících do Rakouska. Těm, kterým bude naměřena vyšší teplota, bude odepřen vstup na území Rakouska. Kvůli koronaviru je již výrazně omezena také letecká doprava. Letecká společnost Alitalia oznámila omezení dalších letů z Milána, odkud běžně vypravuje 204 letů. Aktuálně jich provozuje už jen 26.
O další situaci a šíření koronaviru v Itálii Vás budeme informovat.

Koronavirus v Česku

Koronavirus je označení pro virus, který je součástí podčeledi Coronaviridae. Aktuálně rozšířený koronavirus je SARS-CoV-2, který se na člověka v čínském městě Wu-Chan rozšířil pravděpodobně od plazů. Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje nebo COVID-19, která způsobuje respirační potíže, nachlazení, kašel a teploty. Může však způsobit také velmi nebezpečné smrtící onemocnění, kterým je respirační syndrom. Nový koronavirus nese také mnohdy označení wuchanský koronavirus nebo původní název 2019-nCoV. Koronavirus se přenáší kapénkovou infekcí - vzduchem. Inkubační doba je 1-2 týdny. Hlavní příznakem koronaviru je vysoká horečka.

Mapa Koronaviru

Interaktivní mapa koronaviru mapuje výskyt nového koronaviru po celém světě. Zobrazení, které mapa koronaviru nabízí, zobrazuje červené tečky pro jednotlivé země světa, s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, který sužuje celý svět a šíří se zatím nekontrolovatelnou rychlostí. Mapa koronaviru je aktualizována v pravidelných intervalech a můžete se tak podívat, kolik nakažených koronavirem je například v Itálii, Číně nebo Íránu, ale samozřejmě i počet nakažených koronavirem v Česku. Mapa koronaviru je zobrazena pod záložkou výše s názvem mapa koronaviru. Pro správné zobrazení doporučujeme, zobrazit si záložku mapa koronaviru v novém okně.

Respirátor FFP3

Pro obranu proti novému koronaviru je potřeba užít respirátor FFP3. Právě respirátor FFP3 je jediným respirátorem, který může ochránit proti novému typu respirační choroby COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Respirátor FFP3 je možné zakoupit i u českých prodejců. Respirátor FFP3 je v současnosti nedostatkovým zbožím. Ve velkém se tak nakupují také roušky proti koronaviru, které však nemají takovou účinnost. Respirátor FFP3 je však důležitou výbavou každého lékaře a pracovníka ve zdravotnictví. Nosit respirátor by pak měl nosit každý nakažený respiračním onemocněním. Více k tématu respirátor FFP3 naleznete v kategorii Respirátory.
Zavřít